לב עובר

מום בלב העובר המתגלה הוא מצב מלחיץ להורים. יש הרבה ספקות וחששות לגבי בריאות העובר ולעיתים חשש בנושא המשך ההיריון.

במשך השנים פגשתי לא מעט במומים לבביים אצל עוברים של מטופלות שליוויתי.

"גברתי, זאת כנראה הייתה טעות באבחנה. הלב תקין", זה מה שאת רוצה לשמוע מהרופא!
יש לי איך לעזור לך.

לב העובר מתפתח בשבוע השלישי. בשבוע החמישי הלב כבר מתחיל לפעול. לעיתים, ניתן לראות את התכווצות הלב בבדיקת אולטרסאונד (עדיין לא ניתן לשמוע אותו).
על-פי הרפואה הסינית וכפי שרואה המדע, אחריו נוצרת מערכת העצבים ושאר האיברים.
ללב חשיבות עצומה בבריאות העובר והמשך גדילתו. הלב ממשיך לגדול ולהתחזק לאורך כל ההיריון.

בסקירת המערכות הראשונה המתבצעת בשבועות 14 עד 17 להריון, ייבדקו את האיברים הפנימיים של העובר, ביניהם את הלב והאם קיימים מומים.
במקרים בהם נצפה מום בלב העובר או חשד לכך, האישה תופנה לבדיקת אקו לב לעובר.
מום לב עוברי הוא המום הנפוץ ביותר בעוברים. מום זה מופיע ב-8 מכל 1000 יילודים, (לא מכל הריון לצערי ולכן המודעות לנושא חשובה לי).
בישראל, בכל שנה נולדים 1300 ילדים עם מום בלב. ככל שמקדימים לזהות את המום בלב העובר כך הסיכויים לטפל ולהביא לשינוי ולריפוי באמצעות דיקור סיני הולכים וגדלים!
לעיתים, המום בלב העובר מתגלה רק בשבועות מאוחרים יותר. במהלך סקירה מורחבת מאוחרת בשבועות 20 עד 23 או בסקירת מערכות שלישית בשבועות 30 עד 32.
במקרים מסוימים איתור המום הלבבי קשור למצבים: תורשה, גנטיקה, סכרת הריון, מום אחר בעובר או ריבוי מי-שפיר.
הדיקור הסיני בכלל ובעיקר הדיקור הסיני לפי שיטת "הרפואה הסינית העתיקה" (דיקור הקשוב לדופק המטופל) יכול לתת פתרון משמעותי במצב של מום לבבי בעובר.
מטפל מיומן יוכל לזהות דרך אבחנת דופק האם את מצב העובר, מצב הלב והמום.
המטפל יוכל לאבחן את התנהלות ההיריון והגוף של האם והעובר ולעזור לייצר שינוי.

הרפואה הסינית מתייחסת לערוצי אנרגיה הנמצאים בגופנו, מרידיאניים. ישנם מרידיאניים המזינים את הלב ותומכים בו. באמצעות הפעלה של נקודות דיקור מדויקות ניתן לעזור בריפוי לב העובר. היתרון החשוב של הטיפול במהלך ההיריון לעומת טיפול בתינוק ילד או אדם מבוגר משמעותי.

במהלך ההיריון קיים חלון הזדמנויות. האיברים והרקמות נמצאים עדיין בתהליך התפתחות וגדילה. דבר שמסייע רבות בהבראת הלב.
קיימים מומים שונים בלב כגון: מסתם לא מתפקד, חור במחיצה שבין העליות הלבASD , פגם במחיצה הבין חדרי VSD , עורק ריאתי גדול מהאאורטה, הצרות מסתם או הצרות אבי העורקים. לעיתים נצפות אבחנות שונות ומשתנות.
חלק מהמומים המאובחנים מסוכנים ועם חלקם ניתן לחיות.
במקרים קשים לעיתים עולה השאלה על הפסקת הריון. במקרים "קלים" יותר עולה צרוך להתערבות כירורגית במהלך ההיריון או לאחר לידת העובר. ובמקרים קלים עוד יותר, לא תהיה שום התערבות כירורגית אך ההשפעה על איכות החיים עשויה להיות ניכרת.
גם במצבים "הקלים" לכאורה וגם במצבים המאוד קשים, לרפואה הסינית, באמצעות הדיקור הסיני לאם (ולעובר באמצעותה), יש פתרון והזדמנות לייצר שינוי משמעותי ועד הבראה מלאה של מום העובר!

מנסיוני, גם כאשר מגיעות נשים או זוגות סקפטיים לחלוטין יש חלון הזדמנויות. עד לבדיקה הבאה יש מעט זמן בו כבר אפשר לייצר שינוי משמעותי. השאיפה שלי שבכל בדיקה התוצאה תהיה טובה יותר מקודמתה והרופאים יתרצו ויראו עובר בריא וחזק, שהולך גדל ומתפתח והמום הלבבי הולך ונעלם.

קרן ישראל, מומחית לרפואה סינית 
כלי נגישות